Scrisoare deschisă

pentru toți ieșenii

Dragi ieșeni, suntem la finalul campaniei electorale pentru Alegerile Locale și Alegerile Europarlamentare. Duminică, pe 9 iunie, fiecare dintre noi are datoria morală de a fi prezent la secția de votare și să pună ștampila de vot pe partidul și pe candidatul care îl reprezintă cel mai bine...

Dragi ieșeni,

Alături de Dumneavoastră, am acționat ca o ECHIPĂ și am reușit să transformăm Iașul într-unul din cele mai frumoase orașe ale României!
Pe lângă proiectele locale și naționale, un rol esențial în schimbarea Iașului l-au avut FONDURILE EUROPENE.

Cu bani de la Uniunea Europeană, am modernizat TRANSPORTUL în comun: am cumpărat tramvaie și autobuze noi, am schimbat căile de rulare și am redus poluarea, prin folosirea autobuzelor electrice.

Tot cu fonduri europene, am investit în EDUCAȚIE: modernizăm școlile și construim grădinițe!

Prin fonduri nerambursabile, avem grijă de SĂNĂTATEA noastră: începem construirea Spitalului Regional de Urgență la Iași, alături de Sala Polivalentă!

Iașul este campion la atragerea de fonduri europene! În ultimii ani, peste 1 miliard de lei a ajuns la Iași, iar efectele investițiilor se văd peste tot.

Dar putem mai mult! Prin echipa națională, alături de Guvernul și Președintele României, și prin echipa regională, alături de parlamentarii și aleșii locali, Municipiul Iași devine o voce auzită în Europa!

Alegerile din 9 iunie au miză foarte mare pentru Iași.

În primul rând, vom alege echipa de europarlamentari care se va lupta pentru România în Parlamentul European.

În al doilea rând, vom alege direct pe cei care vor avea responsabilitatea continuării proiectelor comunității ieșene.

Iar nu în ultimul rând, vom alege echipa de consilieri care va munci alături de Primarul Municipiului Iași și de Președintele Consiliului Județean Iași.

Sunt convins că vocea Iașului va deveni una cu adevărat puternică atunci când ne vom exprima pe un singur glas: primarul Municipiului Iași are nevoie de o echipă unită alături, la fel ca și președintele Consiliului Județean.

Proiectele cu adevărat mari se fac în ECHIPĂ!

Proiecte

Fii la curent cu ultimele noutăți!

Mihai Chirica

17 hours 10 minutes ago

🇪🇺 Un nou proiect european: Liceul „Dimitrie Cantemir”, extins cu două corpuri de clădire! ✍️ Am semnat un nou contract de finanțare europeană, de aproape 9 milioane de euro, prin care Liceul „Dimitrie Cantemir” va fi extins, dublându-și practic suprafața! 📈 Proiectul „Mărirea capacității educaționale prin extinderea unității de învățământ a Liceului «Dimitrie Cantemir», amenajare exterioară, sistematizare verticală, amenajare pistă de alergare și spații pentru activități sportive în aer liber”, în valoare totală de 44.482.052,04 lei, va fi finanțat prin Prioritatea 6 – O regiune educată din Programul Regional Nord-Est 2021 – 2027, program prin care, alături de educație, Iașul

Mihai Chirica

19 hours 11 minutes ago

Așa cum v-am promis, utilajele și echipele de muncitori sunt deja pe teren. Au început primele decopertări în Piața Unirii, kilometrul zero al orașului nostru.
Trecem direct de la proiecte la fapte concrete. Schimbăm complet mozaicul degradat și punem în loc un granit premium, de 6 centimetri grosime, care va rezista zeci de ani și va arăta impecabil.
Știu că un șantier în centrul orașului aduce un disconfort temporar și vă cer scuze pentru asta, dar rezultatul va fi un spațiu pietonal modern, sigur și demn de Iași. Mergem înainte!

Mihai Chirica

1 day 2 minutes ago

🎓 Absolvenții de liceu încep astăzi probele de evaluare a competențelor din cadrul Bacalaureatului. Le doresc succes, încredere în cunoștințele lor și putere de concentrare!

🥇 Imediat după afișarea rezultatelor finale, spre mijlocul lunii iulie, vom premia din nou cele mai bune rezultate obținute de elevii ieșeni la Evaluarea Națională și Bacalaureat.

🏆 Dragi elevi, îmi doresc să ne faceți din nou mândri și să premiem cât mai mulți dintre voi!

🤗 Mult succes tuturor!

Mihai Chirica

1 day 12 hours ago

Casă de piatră familie Loredana și Stefan Tarnovanu!
Să fiți sănătoși, să faceți copii frumoși ca voi și să vă iubiți!
#iasi
#iubire

Mihai Chirica

1 day 19 hours ago

Municipiul Iași inițiază proiectul „Iași Digital Twin (Digital‑IS)” – primul „geamăn” digital urban din Regiunea Nord‑Est Primăria Municipiului Iași face demersuri pentru dezvoltarea unui proiect intitulat „Iași Digital Twin (Digital‑IS)”, o platformă digitală care va crea o replică virtuală a orașului și poate fi monitorizată în timp real. Proiectul a fost înscris și este propus spre finanțare prin Digital Innovation Zone – eDIH, serviciile fiind acoperite integral din fonduri europene. Un Digital Twin permite monitorizarea traficului, a mediului și a utilităților, precum și simularea unor scenarii de dezvoltare urbană. Potrivit proiectului, această tehnologie „transformă orașul într-un organism inteligent, capabil să

Echipa mea pentru Consiliul Local Iași

SONOHAT Petronela
JIJE Mădălina
PANȚÎRU Eugen-Cosmin
MANACHE Cristiana
HALIP Laurențiu
ALEXA Antonica
GEMAN Luminița
BÂRSAN Narcis
BRUNELLO Adrian
BIVOL Teodor
NENERICĂ Vasile Gabriel
TUDOSĂ Nicușor

ÎMPREUNĂ pentru IAȘI

Contact

    Mihai CHIRICA
    Primarul Municipiului Iași
    • E-mail: contact@mihaichirica.ro
    © 2024 MihaiChirica.ro
    CMF 21240015